Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stávka ala Amerika...

24. 07. 2008 17:24:15
No tak tohle se mi přihodilo asi před sedmi lety. Byl jsem u sociálky asi rok jako IT, helpdesk, network support a vůbec, když se naše firma rozhodla najmout více lidí a rozdělit nás na dvě skupiny. Z ničeho nic najmuli šéfa síťové skupiny a ten okamžitě začal prosazovat svoje metody. Problém byl, že toho moc o ničem nevěděl, natož o tom jak to chodí u nás, a upřímě řečeno, ani mu to moc nevadilo.
zebrajci starenkazebrajci starenkaSuchel, Ivan
Tenkrát nám vypadla síť v celém oddělení na ochranu starších spoluobčanů. http://ehsd.org/adult000.html Chvilku jsem hledal a testoval, až jsem přišel na to, že ten novej šikula ve snaze prokázat své znalosti v zabezpečení sítě znemožnil přístup všem, tedy i zamětnancům. Každý, kdo mě zná, ví, jaký jsem kliďas, ale to, že jsem nemohl na síť ani já, mě docela rozladilo. Zavolal jsem mu tedy vysílačkou a stroze ho požádal o vysvětlení. On mě docela podrážděně odpovĕděl, že nemá čas. A to se nemělo stát.

"Ralph," řekl jsem odměřeně, " já tu mám 200 lidí, co nemohou pracovat. Koukej mi tam pustit, ať s tím mohu nĕco udĕlat!"

Po krátké pause se Ralph ozval znovu: "Říkám ti, že nemám čas, navíc jsem tvůj nadřízený!"

Jenomže tohle se už opravdu nemělo stát. Náš rozhovor poslouchalo spousta jiných zaměstnanců a já neměl jinou možnost než stát si na svém. Byla to zkrátka jedna z těch hloupých situací - kdo z koho.

"Jako nadřízený bys měl vědět čemu dát přednost. Koukej hnout tim tlustým zadkem." Ale tohle jsem zase asi neměl dělat já, protože z rádia se ozvalo: "Jsem v kanceláři u ředitele, všecko slyší!"

Najednou tu byl zas ten mnĕ tolik známý pocit houpajícího se ledu a slabosti v kolenou, ale i zvědavé pohledy ostatních. Vĕdĕl jsem ,že to musím udĕlat a v duchu jsem se už viděl ve frontě na podporu. Představoval si ženu, jak mi proklíná, vyčítavé pohledy dětí i našich dvou hladovějících psů ... Zhluboka jsem se nadechl:

"O to rychlejc bys měl hnout zadkem, dávám ti pět minut, pak na to kašlu a jedu do Mexika." A bylo to venku, nešlo to jinak, moje čest byla v sázce... Po pěti minutách čekání na odpověd jsem se sebral a odešel.

Dolů na mexickou hranici to netrvalo snad ani deset hodin. V Tijuana jsem si našel ten nejlacinější a asi také nejšpinavější pokoj a vyrazil do ulic. http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&geocode=&q=tijuana&ie=UTF8&ll=32.54334,-117.03804&spn=0.258737,0.422974&z=11&iwloc=addr Měl jsem pro tu příležitost vlněné pončo a moji zaprášenou buřinku. Vĕřím totiž, že lidé se nejlépe poznávají, když se snažíte být jako oni. Tijuana je klasickou "výkladní" skříní mexické korupce. Najdete tam, na co si vzpomenete. Krásný kostel z 18. století s tĕmi nejhroznĕjšími cetkami z plastiku místo obrazů a soch. Zcela nahoře u zvonice plastová kadibudka a všude na zemi kolem ní plno důkazů, jak nedočkaví mše dokáží být místní i přespolní. Trošku té močůvky tvořilo i kola rovnou nad kůrem. Bary a díry všeho druhu, žebráci bez nohou, žebráci předstírající chybĕjíci nohy, profesionálové a profesionálky všech řemesel, prosící indiánské dĕti povzbuzované rodiči zevlujícími za rohem, přehlídka lidských úchylek i šikovností všeho druhu. Ale také trhové čtvrti se solidními obchodníky. Jednou večer jsem se octl v malinké místnosti plné kouře. Jakmile jsem vkročil, vše utichlo a pohledy mexikánů mĕ nenechaly na pochybách, že poznali gringa. Moje pončová a buřinková kamufláž nebyla nic platná. Abych zachoval tvář, řekl jsem co nejlepší španĕlštinou: "Tequila, porfavór."

Špinavý barman mi tiše nalil nespouštějíce ze mne oči a posunul sklenku mým smĕrem . Podle rady zkušených kamarádů jsem vytáhl nůž (to aby vidĕli, že ho mám) a zakrojil do citrónu, (to zase aby vidĕli, že přicházím v míru) který byl na pultu v misce. Ale oni na mĕ pořád jen tiše zírali. Nebylo to zrovna příjemné, když mi najednou na rameno zaklepala ohnutá indiánská stařena. "Bamos," řekla a odvedla si mĕ ke svému stolu, u kterého byly o stĕnu opřené zřejmĕ její vidle. Chudĕra unavená se musela vrátit z pole. Zapálila si fajfku, jak už to indiánky dĕlají, objednala si tequilu a najednou byla taverna zase plná ruchu. Babička mĕ tenkrát zachránila přinejmenším od pĕkného výprasku.

Druhý den jsem si odmávl autobus do Tecate, http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&geocode=&q=tecate&ie=UTF8&ll=32.575604,-116.634636&spn=0.064661,0.105743&z=13&iwloc=addr kde mĕ zaujaly hloučky smĕjících se dĕtí v hezkých školních uniformách. Moje zvĕdavost mi nedala a já se rozhodl podívat, kam všechny jdou. Cestou se zastavily u zmrzlináře, chvilku hrály fotbal a pak k mému velikému překvapení došly na kopec, co připomínal kladenské haldy. Všude se tam k sobĕ choulily boudičky z plechu a dřeva - opravdické gheto. Byl jsem zmatený - takhle krásnĕ oblečené dĕti, ta zmrzlina, ten smích..., vždyť přece podle všech našich zaběhlých představ a kritérií musí být nešťastné, špinavé, nemocné a ony zatím...

Večer u třetí tequily jsem na to přišel - ano i chudoba je pojem relativní.

Můj předposlední den jsem strávil v Rosaritu, http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&geocode=&q=rosarito&ie=UTF8&ll=32.370683,-117.060013&spn=0.129617,0.211487&z=12&iwloc=addr mĕstečku na pobřeží severní Baja California. Bylo asi tak kolem druhé hodiny odpoledne a já stál ležérně opřený o sloup u hlavní ulice, pil pivo a pozoroval cvrkot.

Pončo a zaprášená buřinka mĕ hezky umístily do prostředí. Když najednou za sebou slyším:

"Ty vole vem ho! Ten je jasnej."

Chvilku to trvalo, než jsem si uvědomil, že mluví česky a že ten koho mají "vzít ̋, jsem vlastně já.

Za chvilku jsem slyšel cvakat fotoaparát, jak mě ten jeden "bral" ze všech možných stran. Samozřejmě, že mi to nedalo a zapálil jsem si malý doutník, čepejřil se a pózoval jako správnej Chicano. (čti čikáno)

Pak už jen stačilo se otočit podívat do očí panu fotografovi, aby celá skupina zmlkla. Velice klidnĕ, s doutníkem v ruce, jsem procházel za jejich zády kolem stolu. Bylo vidĕt, jak jsou celí nesví. Trošku jsem si je takhle vychutnal, a pak zřetelnou češtinou pronesl: "A co takhle rundu pánové?"

"Já vám kluci říkal, nechte toho, nikdy nevíte, na koho narazíte," řekl jeden vyčítavě na adresu fotografa. Ale to už jsme se začali všichni smát.

Byla to skupinka lidi z ruzyňského letištĕ a moc se jim tam líbilo.

Po týdnu stávkovací dovolené jsem se vrátil do práce. Můj šéf mĕ uvidĕl a povzdychl si: "Co jsi to zase udĕlal? Bože můj musíme na osobní." A jelo se. Na osobním mě pokárali, ale, že jsem to myslel dobře, nic se nestalo. Pan ředitel jim napsal, ze si váží mého přístupu a schopností čelit nátlaku shora, ale nelíbilo se mu, jak jsem s Ralphem mluvil. Musel jsem proto na povinné školení o slušném chovaní na pracovišti.

Pozdĕji mi kluci řekli, že Ralph dal vše do pořádku ten samý den a mĕl velký průšvih právĕ u ředitele.

Autor: Ivan Suchel | čtvrtek 24.7.2008 17:24 | karma článku: 31.63 | přečteno: 3783x


Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Ladislav Větvička

Jak by vypadal komunyzmus po Jakešovi

Mnozi lidi dneska uvažuju, jak by to asi vypadalo, kdyby fejkova revoluca s mrtvym Šmidem neproběhla, nebo kdyby Havel neměl taku podporu amerycko-gorbačovskych sil, nebo kdyby se mezi komunystama našel opravdovy vudce.

20.3.2018 v 13:13 | Karma článku: 41.65 | Přečteno: 3137 | Diskuse

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky XII

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

20.3.2018 v 7:55 | Karma článku: 23.00 | Přečteno: 498 | Diskuse

Martin Orálek

Jak jsem těžil zlato v Ghaně 50

Leontýn se vrací z nočního klubu v povznesené náladě. Nezadržitelně míří k bazénu, kde mu v jeho stavu hrozí nebezpečí utonutím. Bez nás nepřežije. Pomůžeme mu?

20.3.2018 v 7:22 | Karma článku: 11.10 | Přečteno: 266 | Diskuse

Kamil Šunda

Čtyři dny Izrael a Palestina, poprvé na Blízkém východě

Stále mám nepořádek v hlavě na čí straně mám stát, tak jsem se chtěl přesvědčit na vlastní oči, jak to v těchto zemích vypadá, vlastně na mapách Google Palestina v určitém měřítku zobrazení ani není. Žil zde přeci Ježíš Kristus.

18.3.2018 v 23:17 | Karma článku: 19.92 | Přečteno: 652 | Diskuse

Marie Kubešová

Marbach am Neckar

Kouzelné starobylé městečko Marbach je jedno z nejstarších měst v Baden Württemberg. Na jeho dramatickou historii zde narazíte skutečně na každém kroku.

18.3.2018 v 19:52 | Karma článku: 10.31 | Přečteno: 222 | Diskuse
Počet článků 39 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1674
Jsem Kladeňák jako poleno, ale už dvacet let žiju v Kalifornii. Trochu písmák, trochu potrhlo, deset let za volantem v kladenské Jednotě. A taky muzikant, kdysi jsem hrál se Samsonem v kapele Máci, v Americe se živím porůznu, teď třeba dělám ajťáka pro sociálku. A kromě toho básňuju a taky trochu přednáším. Máme s kamarádkou Martinou kapelu The Bad Czechs, se kterou hrajeme pravidelně v Benicia a okoli San Francisca. www.umimone.com
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.